 | Julkisten palveluhankintojen erityispiirteet, 1/2 pv
| Aika: |
Torstai 7.10.2010 |
| Paikka: |
Radisson Blu Royal Hotel, Runeberginkatu 2, HELSINKI |
| Ajo-ohje: |
Radisson Blu Royal Hotel |
| Asiantuntija(t): | Saila Eskola, PTCServices Oy |
| Hinta: | 395,00 € (+ ALV. 23%) |
| Hinta sisältää luentomateriaalin, Palvelujen johtaminen ja markkinointi -kijan, 3kk käyttöoikeuden Tritysoikeus-onlineteokseen ja ohjelmaan merkityt tarjoilut. Joka 4. osallistuja samasta yrityksestä on maksuton! Muiden ryhmätarjousten osalta ota yhteyttä Minna Rapoon, puh. 040 595 0739 tai minna.rapo(a)wsoy.fi.
Jos osallistut myös Julkiset hankinnat ja kestävä kehitys sekä Neuvottelumenettelyjen kulku käytännössä -koulutuspäiviin, on kolmen päivän yhteishinta 995 € + alv. 23 %. |
Ilmoittaudu koulutukseen
Sinulle, joka jo tiedät perusasiat julkisista hankinnoista, olemme suunnitelleet kolmen aamupäivän teemakoulutukset syventämään ja laajentamaan tietoasi valituista teemoista ja antamaan myös uutta ajateltavaa näihin teemoihin liittyen.
Palveluiden hankinnat on monesti hajautettu kunkin alan asiantuntijalle, jolloin hankintajuridiikan ja -prosessien tuntemus on vääjäämättä puutteellista. Palvelunhankkijalla on valta päättää, mitä palvelulta vaaditaan ja miten sen tasoa sopimuskaudella seurataan. Näihin haasteisiin saamme vastaukset Julkisten palveluhankintojen erityispiirteet -koulutuspäivässä.
Muut teemapäivät:
29.9.2010 Julkiset hankinnat ja kestävä kehitys
26.10.2010 Neuvottelumenettelyjen kulku käytännössä
Hyödynnä edullinen yhteishinta!
Kun osallistut kaikkiin kolmeen koulutuspäivään, saat ne yhteishintaan 995 € + alv. 23 % (norm. 1185 + alv.).
Saat myös!
Palvelujen johtaminen ja markkinointi -kirjan
Ohjelma
Julkisten palveluhankintojen erityispiirteet, 1/2 pv, 7.10.2010
8.30 – 9.00 Ilmoittautumien ja aamukahvi
9.00 – 11.00 Palveluhankintojen haasteet
Palvelunkuvaus
• Palvelunkuvaukselle asetettavat vaatimukset
• Ostetaanko toimintaa vai tuloksia?
Palvelutasot minimivaatimuksena ja vertailuperusteina
• Minimivaatimusten ja vertailuperusteiden erottelu
Miten varaudutaan laatupoikkeamiin?
• Esimerkkejä laatutason määrittelystä ja poikkeamien sanktioinneista
11.00 – 11.15 Tauko
11.15 – 13.00 Kannusteet osana palvelunkuvausta ja hinnoittelua
• Kannustavien hinnoittelumallien merkitys
• Esimerkkejä kannustavista hinnoittelumalleista
Palvelutason seuranta sopimuskaudella
Innovaatioiden ja uusien ratkaisuehdotusten huomioiminen palveluhankinnoissa
• Hankintamenettelyn vaikutus lopputulokseen
• Teknisen vuoropuhelun merkitys
• Hankinnan kohteen kuvaus tavalla, joka mahdollistaa uudet ratkaisuehdotukset
OTK Saila Eskola, PTCServices Oy
Asiantuntijaesittely
OTK Saila Eskolalla on useiden vuosien kokemus julkisista hankinnoista ja sopimuskäytännöistä. Hän on osallistunut julkisia hankintoja koskevan lainsäädännön laatimiseen. Eskola on toinen teoksen Julkiset hankinnat (WSOYpro 2010) kirjoittajista.
Koulutusmateriaali
Tästä koulutuksesta ei ole sähköistä koulutusmateriaalia
Peruutusehdot
Koulutukseen osallistumisen voi peruuttaa maksuttomasti 10 vuorokautta ennen koulutusta. Tämän jälkeen tehdystä peruutuksesta ei palauteta osallistumismaksua. Esteen sattuessa koulutuspaikan voi luovuttaa toiselle henkilölle. Varaamme oikeuden muutoksiin.
Lähetä linkki
Tulosta
|